Mecz piłki ręcznej to dynamiczna i emocjonująca gra, która cieszy się coraz większą popularnością na całym świecie. W Polsce jest to jedna z najpopularniejszych dyscyplin sportowych, zarówno wśród amatorów, jak i profesjonalnych zawodników. W artykule przedstawimy, jak wygląda rozpoczęcie meczu piłki ręcznej.
Kapitanowie drużyn
Przed rozpoczęciem meczu piłki ręcznej, kapitanowie obu drużyn spotykają się z sędzią i dokonują rzutu monetą. Wygrany kapitan ma prawo do wyboru strony, z której rozpocznie się mecz, lub do wyboru pierwszego rzutu karne. Następnie kapitanowie wybierają swoje strony i ogłaszają składy swoich drużyn.
Wyjście na boisko
Po wyjściu na boisko drużyny ustawiają się na swoich pozycjach, a bramkarze stają na linii bramkowej. Sędzia dokonuje ostatnich przeglądów przed rozpoczęciem meczu. Następnie gwizdkiem sygnalizuje gotowość do rozpoczęcia meczu.
Rzut rozpoczynający
W meczu piłki ręcznej rozpoczyna się od rzutu rozpoczynającego, którego wykonuje drużyna wybierająca pole gry. Rzut ten wykonywany jest z połowy boiska, a przeciwnicy muszą stać co najmniej trzy metry od wykonującego rzut zawodnika. Po wykonaniu rzutu piłka musi przekroczyć linię połowy boiska, a dopiero wtedy może być dotknięta przez zawodników.
Początek pierwszej połowy
Po wykonaniu rzutu rozpoczynającego sędzia sygnalizuje początek pierwszej połowy meczu. Zawodnicy przystępują do walki o piłkę, a gra toczy się do momentu, gdy piłka wyleci poza boisko lub zostanie zdobyta bramka. Po każdej zdobytej bramce piłka wraca do drużyny przeciwnej, która rozpoczyna grę od rzutu rozpoczynającego.
Początek drugiej połowy
Po zakończeniu pierwszej połowy następuje przerwa, po której sędzia sygnalizuje początek drugiej połowy meczu. W drugiej połowie drużyny zmieniają strony boiska, a rzut rozpoczynający wykonuje drużyna, która nie wykonywała go w pierwszej połowie. Po drugiej połowie sędzia kończy mecz i ogłasza jego wynik.
Czas przewagi
W trakcie meczu piłki ręcznej sędzia może przyznać jednej z drużyn czas przewagi, jeśli druga drużyna przekracza granice dozwolonej liczby fauli. Czas przewagi trwa 2 minuty lub do zdobycia bramki przez drużynę, która ma przewagę. W tym czasie drużyna przeciwko której przyznano czas przewagi musi grać w osłabieniu, czyli jednego zawodnika mniej na boisku.
Czas karny
W meczu piłki ręcznej sędzia może przyznać rzut karny, jeśli zawodnik popełnił poważne przewinienie, uniemożliwiające zdobycie bramki przez przeciwnika. Rzut karny wykonuje jeden zawodnik, a bramkarz musi stać na linii bramkowej. Pozostali zawodnicy muszą znajdować się poza boiskiem ręcznym.
Często zadawane pytania
Jak długo trwa mecz piłki ręcznej?
Mecz piłki ręcznej składa się z dwóch 30-minutowych połów, rozdzielonych przerwą 10-15 minut.
Ile zawodników jest na boisku w meczu piłki ręcznej?
W meczu piłki ręcznej na boisku znajduje się 7 zawodników z każdej drużyny, w tym bramkarz.
Czy można dotknąć piłki nogami w meczu piłki ręcznej?
Nie, w meczu piłki ręcznej piłka może być dotykana tylko rękami, ramionami, głową i tułowiem.
Jakie są wymiary boiska ręcznego?
Boisko ręczne ma wymiary 40×20 metrów.
Podobne tematy