Jeśli masz pasję do oglądania sportu, zwłaszcza piłki ręcznej, powinieneś dowiedzieć się więcej o jej korzyściach zdrowotnych. Te korzyści obejmują tolerancję bólu i stabilność emocjonalną w obliczu krytycznych sytuacji.

Historia

W piłkę ręczną gra się w wielu krajach na całym świecie. Jest to sport podobny do piłki nożnej, w którym używa się piłki tenisowej. Jest to gra dwóch drużyn, z których każda próbuje przekazać piłkę przez bramkę drużyny przeciwnej.

Zazwyczaj gra się na zewnątrz, chociaż w pomieszczeniach zamkniętych jest również powszechna. Piłka ręczna może być rozgrywana na każdej dostępnej powierzchni. Boisko ma wymiary około 20 metrów na 40 metrów. Ma bramkę w środku każdego końca i jest otoczony przez prawie półkolisty obszar.

W grze bierze udział po siedmiu zawodników z każdej strony. Bramka jest ustawiona na wysokości około dwóch metrów i szerokości trzech metrów. Na boisku znajduje się dziewięć linii, a linia rzutów wolnych to linia przerywana znajdująca się dziewięć metrów od bramki. Każdy zawodnik może wykonać do trzech kroków przed dryblingiem piłki.

Pierwsze mecze rozgrywane były na zewnątrz. Później budowano korty w pomieszczeniach zamkniętych. Sport ten rozkwitł w krajach germańskich, skandynawskich i europejskich.

Piłka ręczna została wprowadzona do Stanów Zjednoczonych przez irlandzkich duchownych. Duchowni zabrali grę do seminariów, szkół i innych miejsc. Katolicki zakon nauczycielski pomagał w promowaniu innych gaelickich sportów. Niektórzy z najlepszych graczy pochodzili z Irlandii. Należał do nich Cuchulainn i Fionn Mc Cool.

Niektóre z wczesnych turniejów były skomplikowanymi sprawami. Wielu graczy podróżowało z jednego miasta do drugiego, aby grać przeciwko lokalnym mistrzom o wynagrodzenie. Gry czasami obejmowały 21 gier. W końcu zaczęto organizować pro tour.

Irlandzkie Stowarzyszenie Amatorskiej Piłki Ręcznej powstało w 1924 roku. Miał on duży wpływ na grę w Irlandii. Ściągnął poparcie organów państwowych, a większość zawodników przeszła do nowego stowarzyszenia.

Gra dwóch, trzech lub czterech zawodników

Istnieje wiele korzyści z oglądania meczu piłki ręcznej. To świetny sposób na poprawę kondycji i samopoczucia psychicznego, a także świetna okazja do spotkań towarzyskich. Wyjście na boisko może sprawić wiele radości. Niezależnie od tego, czy szukasz wieczoru randkowego, czy aktywności związanej z łączeniem rodzin, jest coś dla każdego. Jeśli lubisz sport, możesz znaleźć ligę piłki ręcznej w swojej okolicy. Jeśli szukasz miejsca, w którym mógłbyś się zrelaksować, przekonasz się, że większość klubów rekreacyjnych oferuje w pewnym momencie roku turniej piłki ręcznej. Najlepsze jest to, że nie musisz być profesjonalistą, aby grać. Jeśli jesteś nowicjuszem, możesz zapisać się na bezpłatną lekcję podstaw tego sportu.

Dobrą zasadą jest dążenie do minimum dwóch i maksimum trzech graczy na boisku. W przypadku mniejszych drużyn zasady mogą być luźniej egzekwowane. W każdym razie, najlepiej wybrać się na mecz wcześnie rano. W najbardziej konkurencyjnych ligach piłki ręcznej może brać udział nawet 20 zawodników, a mecze są często zaplanowane na dwie trzydziestominutowe połowy.

Będziesz także chciał nosić odpowiedni strój. Sport wymaga trochę fizycznego ciężaru, więc będziesz chciał być wygodny. Dobra wiadomość jest taka, że piłka ręczna jest łatwym sportem do nauczenia się. W zależności od Twoich umiejętności, możesz w krótkim czasie stać się odnoszącym sukcesy graczem w piłkę ręczną. Aby pomóc, branża piłki ręcznej oferuje darmowe szkolenia i kliniki w Twojej okolicy. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na zajęcia, możesz również spróbować swoich sił na kursach online. Najlepszą częścią jest to, że nie musisz nawet podróżować do dużych lig, aby cieszyć się trochę jakości konkurencji.

Stabilność emocjonalna w sytuacjach krytycznych

Jeśli chodzi o piłkę ręczną, sędziowie mają wiele na głowie. Nie tylko muszą być w samym środku akcji, ale muszą być w zgodzie z zawodnikami i trenerami i być w stanie wiarygodnie sprzedać swoją decyzję. Ponadto muszą zachować stabilność emocjonalną podczas krytycznych sytuacji, które mogą być dość stresujące. Posiadanie odpowiedniej osobowości i cech może pomóc sędziemu poradzić sobie z tymi wyzwaniami i odnieść sukces w zawodzie. Niemniej jednak, ilość badań przeprowadzonych na ten temat jest wciąż ograniczona. Dlatego też, niniejsze badanie skupiło się na kluczowych parametrach psychologicznych sędziów piłki ręcznej na poziomie eksperckim. Wyniki dostarczają wstępnego spojrzenia na osobowość tych profesjonalistów i sugerują kilka dróg dla przyszłych badań.

W badaniu wykorzystano niemiecką wersję Inwentarza Wielkiej Piątki 2 do pomiaru osobowości sędziów piłki ręcznej płci męskiej. Badanie składało się z kilku pytań demograficznych, kilku miar podatności na ustawianie meczów oraz ankiety online, którą wypełniali wszyscy uczestnicy. Po jej wypełnieniu, uczestnikom zaprezentowano osiem winiet w losowej kolejności. Zostali również poinformowani o kilku bardziej niejasnych szczegółach badania.

W badaniu wykorzystano również badania psycho-diagnostyczne i szereg testów. Jednym z nich był test Odporności na Zmęczenie Umysłowe (RNE), który mierzy zdolność sędziego do kontynuowania gry po narażeniu na stres psychiczny. Innymi testami były Test Wyobraźni i Kreatywności oraz Test Poczucia Czasu, które mierzyły względną częstotliwość występowania każdej z tych kategorii. W szczególności test RNE pozwolił na określenie korelacji pomiędzy kreatywnością a zmęczeniem psychicznym.

Skupienie i koncentracja

Drużynowa piłka ręczna jest złożonym sportem, wymagającym czegoś więcej niż tylko siły fizycznej i zwinności. Wymaga koordynacji i samokontroli, aby osiągnąć sukces. Piłkarze ręczni muszą nauczyć się przewidywać ruchy przeciwnika. Utrata koncentracji może skutkować utratą punktów lub gry. Może również prowadzić do kontuzji.

Badania dotyczyły kilku aspektów sprawności w piłce ręcznej zespołowej. Niektóre badały fizjologiczne zdolności podczas gry meczowej, podczas gdy inne skupiały się na czynnikach psychologicznych.

Jedno z badań oceniało fizjologiczne możliwości piłkarzy ręcznych w fazach o wysokiej intensywności. Stwierdzono w nim, że szczytowe zużycie tlenu wynosiło 55-60 ml*kg-1*min-1. Jest to wartość podobna do VO2max dla innych sportów zespołowych.

W innym badaniu, autorstwa Michalsik i Aagaard, analizowano cechy techniczne elitarnych zawodników piłki ręcznej zespołowej mężczyzn i kobiet. Stwierdzili oni, że różnice zależne od płci istnieją w przypadku szybkich przerw, intensywnych biegów i fizycznych konfrontacji. Odkryli również, że mężczyźni byli bardziej agresywni niż kobiety.

Przeprowadzono przegląd badań dotyczących wydajności piłki ręcznej zespołowej. Obejmował on wyszukiwanie w Web of Knowledge, Hercules i Google Scholar. Autorzy zastosowali kryteria włączenia, aby odfiltrować badania, które nie spełniały kryteriów. Ostateczny zbiór prac składał się z 56 artykułów.

Opracowanie koncentruje się na sprawności zespołowej piłki ręcznej, która obejmuje następujące cechy: koordynację, siłę, szybkość, wytrzymałość oraz czynniki społeczne. Oparte jest na przeglądzie badań naukowych i doświadczeń praktycznych.

Zaleca się, aby początkujący ćwiczyli obserwując bardziej doświadczonych graczy, aby rozwijać swoje umiejętności. Ważne jest, aby ustawić się na korcie, aby uniknąć uderzenia w twarz. Ważne jest również, aby ćwiczyć koncentrując się na locie piłki.

Aby zmniejszyć wskaźnik urazów w młodzieżowej piłce ręcznej, potrzebne są programy zapobiegania urazom. Wykazano, że programy te zmniejszają wskaźnik urazów o 40%.

Tolerancja bólu

Jednym z moich wielu sportowych hobby jest oglądanie dużych chłopców w wielkim meczu. Duzi chłopcy mają duże usta do zabawy, a trochę lekkiej konkurencji przechodzi długą drogę, aby twój dzień był trochę gładszy. Poza tym, mam również konkurencyjną stronę i sprawia, że interesujące spotkania manewrowe firmy. Istnieją inne małe niuanse, takie jak wspomniany seks, ale hej, dostałem się do gry. Za moje pieniądze, to jest to, gdzie mogę być najlepszy. Poza tym dobrze się bawię i nie mogę powiedzieć, że nie jestem prywaciarzem!

Podobne tematy