Jeśli chcesz zostać elitarnym sportowcem, istnieją pewne strategie mentalne, które musisz rozwinąć. Należą do nich autotalk i wyobrażenia. Ponadto możesz również rozważyć opracowanie ram mentalnych dla swojej kariery sportowej.

Wyobraźnia

Wyobrażenia są skutecznym narzędziem pomagającym sportowcom ćwiczyć i poprawiać swoje umiejętności. Ponadto może przyspieszyć powrót do zdrowia po kontuzji. Pomaga również sportowcom zachować pozytywne nastawienie pomimo wymagających sesji treningowych.

Najlepszy obraz to taki, który odtwarza rzeczywiste doświadczenie. Przykładem może być wyobrażenie sobie idealnego biegu lub dobrze wykonanego ataku.

Wizualizacja to proces wykorzystania zmysłów do stworzenia mentalnego obrazu wykonania. Istnieją trzy rodzaje wizualizacji. Są to: wizualne, mentalne i poznawcze. W idealnej sytuacji powinno być zaangażowanych jak najwięcej zmysłów.

Umiejętność prawidłowego wyobrażenia sobie scenariusza to nie lada wyczyn. Może ona również poprawić fizyczną reakcję na dane wydarzenie. Niektórzy z bardziej zaawansowanych sportowców potrafią to robić w sposób naturalny. Inni wymagają świadomej praktyki.

Najważniejszym aspektem wszystkich ćwiczeń wyobrażeniowych jest umiejętność kontrolowania obrazów. Najlepiej jest mieć systematyczną rutynę. Piłkarz ze szkoły średniej nie powinien wyobrażać sobie siebie biegnącego w Mistrzostwach Świata. Z kolei światowej klasy sprinter może chcieć spowolnić swoje stopy podczas biegu, aby przećwiczyć swój nadchodzący sprint.

Dobrym pomysłem jest zapisywanie swoich myśli, uczuć i sukcesów. Prowadzenie dziennika może pomóc Ci zwizualizować wyniki swoich działań.

Najskuteczniejsze ćwiczenia wyobrażeniowe obejmują wielozmysłowe odwzorowanie rzeczywistego zdarzenia. Powinno to być częścią przygotowań każdego sportowca. Krótkie ćwiczenie wyobrażeniowe trzy lub cztery razy w tygodniu powinno być wystarczające. Najlepsze obrazy to te, które uruchamiają te same grupy mięśni i wyzwalają te same emocje, co rzeczywiste wydarzenie.

Istnieje wiele innych sposobów na ćwiczenie tak ważnych zdolności wyobrażeniowych. Ale jaki jest najskuteczniejszy sposób, aby to zrobić?

Self-talk

Mentalne strategie stawania się elitarnym sportowcem obejmują self-talk, a wielu sportowców angażuje się w jakąś formę tej praktyki. Niektóre badania wykazały, że praktyka ta może poprawić wyniki sportowe, podczas gdy inne nie. Jednak najbardziej skuteczny rodzaj autotalkingu różni się w zależności od osoby, w zależności od sytuacji i poziomu umiejętności.

Na przykład, niektóre badania wykazały, że stosowanie strategii “pokonam” podczas wyścigu może prowadzić do poprawy wyników. Z drugiej strony, wyczerpany biegacz, który ma wątpliwości co do swojego treningu, może nadmiernie analizować aspekty treningowe i wydajnościowe wyścigu.

Jeśli chodzi o najważniejszą technikę self-talk, badacze sugerują, że w mózgu działają dwa systemy. Jeden z nich to bardziej aktywny system, który zachęca do spontanicznego wyrażania siebie, podczas gdy drugi system jest wolniejszy, ale bardziej celowy. Bardziej aktywny z tych dwóch systemów może zwiększyć świadomość sportowca na temat jego uczuć w danym momencie.

W rzeczywistości, badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Tesalskim w Grecji wykazało, że najlepszym rodzajem autotalk jest modna pozytywna autotalk. Badanie wykazało, że stosowanie pozytywnego self-talk poprawiło wydajność fizyczną o 11%.

Ta sama grupa sportowców zmniejszyła również swoją podatność na rywalizujące myśli. Badania sugerują, że najlepszy self-talk może obejmować prostą kombinację wskazówek i zwrotów.

Podczas gdy większość ludzi prawdopodobnie będzie miała inny zestaw wskazówek self-talk w różnych czasach, najbardziej skuteczne rodzaje self-talk to te, które pomagają sportowcowi skupić się na zadaniu pod ręką i tym, co powinien zrobić dalej.

Inna przydatna metoda self-talk obejmuje zadawanie pytań w danej chwili. Na przykład, profesjonalny piłkarz powiedział psychologowi sportowemu, że był zły po złym zagraniu. Odpowiedź brzmi, że to normalne, że denerwuje się, gdy źle gra, i że zadawanie sobie pytania, jaki byłby najlepszy sposób działania, może być pomocne.

Opracowanie ram dla zdrowia psychicznego w sporcie elitarnym

Potrzebne są kompleksowe ramy dla zdrowia psychicznego w sporcie elitarnym. Muszą one uwzględniać szereg czynników ryzyka i środków zapobiegawczych, a także potrzeby trenerów i innych pracowników zajmujących się sportem wyczynowym. Powinny również wyposażyć kluczowe zainteresowane strony w wiedzę i umiejętności pozwalające na rozpoznawanie i reagowanie na problemy związane ze zdrowiem psychicznym.

Poza ramami wczesnej interwencji administratorzy sportowi powinni skupić się na wczesnym wykrywaniu oznak niepokoju psychicznego. Wsparcie może obejmować warsztaty oparte na zespole, w których wykwalifikowani facylitatorzy są w stanie omówić obawy sportowców.

Ponadto sportowcy mogą potrzebować pomocy w postaci planu awaryjnego dla zdrowia psychicznego, który jest niezbędny w przypadku ostrych zaburzeń. Jeśli sportowcy doświadczają poważnej psychopatologii, należy skonsultować się ze specjalistą od zdrowia psychicznego. Sportowiec może być również skierowany do programu stacjonarnego lub dziennego.

Obecnie literatura dotycząca zdrowia psychicznego w sporcie elitarnym jest nieliczna. Podczas gdy istnieją pewne wytyczne dla sportowców w wieku szkolnym, nie ma opublikowanych ram dla sportowców elitarnych. Sportowcy ci są bardziej narażeni na ryzyko złego stanu zdrowia psychicznego niż populacja ogólna.

Istnieje potrzeba poprawy badań i działań interwencyjnych w celu stworzenia skutecznych, opartych na dowodach interwencji w zakresie zdrowia psychicznego sportowców. W szczególności potrzeba więcej wysokiej jakości badań epidemiologicznych, aby zrozumieć optymalne strategie dotyczące zdrowia psychicznego zawodników.

Kompleksowe ramy dla zdrowia psychicznego w sporcie elitarnym powinny również uwzględniać czynniki, które hamują zdolność sportowców do rozpoznawania i rozwiązywania problemów ze zdrowiem psychicznym. Należą do nich wymagania treningowe, kontuzje i zawody, a także presja mediów. Dodatkowo, potrzeby sportowców muszą być rozpatrywane w ramach większego systemu ekologicznego.

W przypadku braku ram, samopoczucie psychiczne sportowców jest narażone na stygmatyzację i dyskryminację. Co więcej, sportowcy często postrzegają szukanie pomocy jako słabość. Takie postawy, w połączeniu z gorszą znajomością zagadnień związanych ze zdrowiem psychicznym, prowadzą do braku chęci szukania pomocy.

“Nawigatorzy” w środowisku sportowym

W rozkwitającym ekosystemie sportowym pojawił się nowy uczestnik. Program nazywa się “New Navigators” i jest inicjatywą Blake Trust, prywatnej organizacji, która opowiada się za ochroną i zachowaniem środowiska morskiego. New Navigators to dobry sposób, aby dzieci odkryły cuda otwartego morza i dróg wodnych, które je podtrzymują. Podczas gdy wiele dzieci nie ma okazji poznać tego najbardziej wodnego ze zbiorników wodnych, program daje szansę na poznanie wody i środowiska, które utrzymuje ją w zdrowiu.

Program jest wynikiem współpracy Blake Trust, Uniwersytetu w Auckland i Uniwersytetu w Otago, przy wsparciu Akarana Trust. New Navigators to system rekursywny, który pomaga dzieciom poznać cuda otwartego morza, jednocześnie dając im umiejętności niezbędne do pomocy w utrzymaniu jego bezpieczeństwa. To ekscytująca i satysfakcjonująca możliwość zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Miejmy nadzieję, że program okaże się kolejną wielką rzeczą w edukacji oceanicznej. Motto The New Navigators brzmi: to miejsce dla każdego. Ostatecznie New Navigators to świetny sposób, aby dzieci poznały cuda otwartego morza, dając im jednocześnie umiejętności, których potrzebują, aby pozostać bezpiecznymi i zdrowymi przez całe życie.

Mówienie o swoim zdrowiu psychicznym nie powinno być postrzegane jako słabość

Ponieważ rozpoczyna się miesiąc świadomości zdrowia psychicznego, ważne jest, aby pamiętać, że mówienie o swoim zdrowiu psychicznym nie jest oznaką słabości. Pomimo tendencji mediów do przedstawiania sportowców jako nadludzi, są oni ludźmi. Często sportowcy nie szukają pomocy z powodu braku pewności siebie lub dumy. Ponadto, mogą obawiać się utraty reputacji lub kariery.

W ciągu ostatnich kilku lat sportowcy zaczęli otwierać się na swoje doświadczenia z problemami zdrowia psychicznego. Na przykład Michael Phelps po każdej olimpiadzie mówił publicznie o swoich zmaganiach z depresją. Podobnie, kolarz paraolimpijski Murphy wezwał pracowników medycznych do leczenia sportowców dla ich problemów psychologicznych.

Podczas gdy ci wybitni sportowcy podnieśli świadomość problemu, ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że nie wszyscy sportowcy mówią o tym głośno. To może przyczynić się do negatywnego piętna wokół zdrowia psychicznego. Ostatecznie, to piętno uniemożliwia sportowcom uzyskanie wsparcia, którego potrzebują.

Zwiększenie świadomości na temat problemów związanych ze zdrowiem psychicznym może również prowadzić do bardziej wrażliwych doniesień medialnych. Jeśli uda nam się przekonać sportowców do otwarcia się na ich zmagania ze zdrowiem psychicznym, możemy zacząć walczyć z piętnem. Ważne jest, aby uznać, że problemy ze zdrowiem psychicznym są tak samo prawdziwe i powszechne jak choroby fizyczne.

Ponieważ społeczeństwo nadal wywiera presję na sportowców, by osiągali najwyższe wyniki, wielu z nich staje w obliczu niepokojących wydarzeń życiowych. Jest to nasilone, gdy presja na sukces skutkuje słabymi wynikami. Kiedy zdrowie psychiczne danej osoby jest osłabione, jest ona bardziej narażona na lęk, depresję i stres.

Ważne jest, aby sportowcy zdawali sobie sprawę, że mogą znaleźć wsparcie, kiedy go potrzebują. Jako społeczeństwo chcemy przedstawiać naszych sportowców w pozytywnym świetle. Jednak, jak mówi Kensa Gunter, licencjonowany psycholog kliniczny i sportowy oraz członek grupy zadaniowej ds. zdrowia psychicznego Komitetu Olimpijskiego i Paraolimpijskiego USA, “Nie musimy ukrywać naszych uczuć. Musimy po prostu o nich rozmawiać”.

Jest to jeden z powodów, dla których tak ważne jest, aby młodzi sportowcy omawiali własne zdrowie psychiczne. Kluczowe jest, aby rodzice zrozumieli sytuację swojego młodego sportowca. Słuchaj z otwartym umysłem i bądź gotów usłyszeć, co mają do powiedzenia.

Podobne tematy