Kiedy myślimy o sporcie, możemy myśleć o piłce i boisku. Jednak sport można zdefiniować szerzej i może to być zarówno działalność społeczna, jak i sportowa. Jednym z najbardziej popularnych sportów na świecie jest piłka ręczna. W tym artykule przyjrzymy się historii tej gry i jej ewolucji w czasie. Zbadamy rolę kobiet, a także różnice między czterościennym boiskiem a boiskiem murowanym. Zgłębimy również grę w ataku i obronie.

Zaangażowanie kobiet

Piłka ręczna jest popularnym sportem w wielu krajach europejskich, ale wciąż brakuje badań nad jej wymaganiami dla średnio zaawansowanych zawodniczek. Do tej pory jedynym badaniem, które przyglądało się nauce stojącej za tym sportem, było badanie dotyczące męskich piłkarzy ręcznych.

W niniejszym badaniu zastosowano bardziej złożoną metodologię, ale taką, która może być praktycznie przydatna dla amatorskich zawodniczek piłki ręcznej. Miało ono na celu porównanie wpływu treningu małej drużyny piłki ręcznej na skład ciała i czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego. Sprawdzono również, czy to samo można powiedzieć o efektach motywacyjnych.

W badaniu zrekrutowano 114 zawodniczek z trzech klubów hiszpańskiej ligi regionalnej. Kwestionariusz został wysłany do każdego z trenerów drużyn na początku pre-sezonu. Zebrano w nim dane dotyczące urazów i ekspozycji. Sprawdzono również, czy zmienne badane w kwestionariuszu miały jakikolwiek wpływ na wyniki urazów.

W badaniu wykorzystano również test Levene’a do sprawdzenia jednorodności wariancji. Wyniki sugerują, że lokalizacja anatomiczna była jedynym czynnikiem wpływającym na charakterystykę urazu.

Nie jest zaskoczeniem, że wiele osób lubi oglądać norweską drużynę narodową kobiet w piłce ręcznej. Drużyna słynie z prezentowania radosnej, ale twardej postawy. Radość z gry ma również duży wpływ na drużynę.

Istnieją również dowody na to, że regularny program rekreacyjnego treningu piłki ręcznej ma korzystny wpływ na zdrowie. Jest to szczególnie prawdziwe w populacjach wrażliwych. Korzyści z tej aktywności o wysokiej intensywności obejmują poprawę sprawności mięśniowo-szkieletowej i metabolicznej, a także poprawę wydajności. Zmienia również wzorce praca-wypoczynek, co może być wartościowe dla pracodawców.

W badaniu przeprowadzonym w Hiszpanii porównano korzyści płynące z regularnego, rekreacyjnego treningu zespołowego piłki ręcznej z korzyściami płynącymi z innych form ćwiczeń. Stwierdzono, że ćwiczenia były związane ze wzrostem liczby kroków wykonywanych dziennie oraz zwiększeniem proporcji masy mięśniowej i gęstości mineralnej kości. Wykazało również wyraźny wpływ na sprawność sercowo-oddechową.

Nie jest więc zaskakujące, że zespołowa piłka ręczna jest wysoce konkurencyjnym i potencjalnie niebezpiecznym sportem. W rzeczywistości liczba urazów, których doznają zawodnicy piłki ręcznej jest stosunkowo wysoka. Ważne jest, aby zrozumieć złożoność tego sportu i zidentyfikować czynniki ryzyka w celu opracowania strategii zapobiegania urazom.

Boisko z czterema ścianami vs boisko z murem

Piłka ręczna to gra halowa, która rozgrywana jest na boisku z trzema lub czterema ścianami. Piłka jest uderzana o ścianę za pomocą rękawic lub gołych rąk. Celem jest zdobycie 21 punktów przed przeciwnikiem. Istnieje kilka różnych rodzajów piłki ręcznej, które różnią się stylem.

Piłka ręczna jednościenna jest odmianą piłki ręcznej, w której używa się większej piłki. Boisko ma około 20 stóp szerokości i 34 stopy długości, a ściana ma około 16 stóp wysokości. Piłka jest zwykle podawana z ręki.

Rzut rożny jest niebezpiecznym strzałem, który jest skierowany na daleką lewą lub prawą stronę ściany. Ten strzał może być użyty do złamania rytmu uderzeń przeciwnika. Zazwyczaj nie jest dobrym pomysłem próbowanie corner-kill, chyba że jesteś na dobrej pozycji.

Strzał z góry to strzał, który zwykle wykonuje się z boku ściany, ale może być również wykonany z góry. Jest to strzał defensywny, który ma na celu wyprowadzenie przeciwnika z przedniej części kortu.

Pop shot to rodzaj strzału, który jest powszechnie identyfikowany przez wyraźny dźwięk poppingu. Wykonuje się go poprzez uderzenie piłki pod kątem 45 stopni i podróżowanie w górę. Gracz następnie mija przeciwnika poza zasięgiem.

Pierwsze znane boisko do piłki ręcznej w Ameryce to Shamrock Saloon and Ball Alley w San Francisco. Miejsce to zostało wymienione w City Directory z 1851 roku.

Innym znanym boiskiem do piłki ręcznej jest Casey’s Court na Brooklynie. Zostało ono zbudowane przez prominentną postać nowojorskiej giełdy. Miało 33 stopy na 20 stóp i było wyłożone cegłą i marmurem. W 1887 roku Casey pokonał Bernarda McQuade’a o mistrzostwo Ameryki.

W latach 80. wszechobecność piłki ręcznej zaczęła słabnąć, ponieważ koszykówka przejęła obszary miejskie. Jednak gra pozostaje popularna na południowym zachodzie i nadal jest rozgrywana na boiskach zewnętrznych.

W USA, piłka ręczna jest sportem, który jest rozgrywany z gumową piłką, która waży około dwóch uncji. Podczas gry może poruszać się z prędkością ponad 100 mph.

Atak i obrona

Piłka ręczna to sport drużynowy rozgrywany na boisku. Każda drużyna składa się z bramkarza i do sześciu zawodników liniowych. Gra jest podzielona na dwie połowy, przy czym każda połowa trwa trzydzieści minut. Gra jest sędziowana przez dwóch sędziów.

Gra jest zarządzana przez Międzynarodową Federację Piłki Ręcznej. Na świecie istnieje 166 federacji członkowskich. IHF organizuje mistrzostwa świata juniorów i kobiet. Mistrzostwa świata mężczyzn odbywają się co cztery lata, natomiast mistrzostwa kobiet co roku. Turniej światowy mężczyzn po raz pierwszy odbył się w 1938 roku.

Piłka ręczna rozgrywana jest na boisku o wymiarach 40 na 20 metrów. Na środku każdego z końców znajduje się bramka. Bramka musi być przykręcona do ściany i musi mieć 2 metry wysokości i 3 metry szerokości. Bramka jest warta jeden punkt. Cała piłka musi przekroczyć linię bramkową, aby punkt został zaliczony.

Jest sześciu zawodników liniowych, w tym bramkarz, którym nie wolno dotykać piłki poniżej kolan. W przypadku przypadkowego kontaktu, przeciwnikowi drużyny przyznawany jest rzut wolny.

W skład linii ofensywnej drużyny wchodzi środkowy napastnik, czyli biegacz po okręgu, który jest odpowiedzialny za atakowanie obrony przeciwników. Zawodnik ten porusza się również nieustannie, aby rozproszyć obronę. Środkowy pełni również funkcję rozgrywającego i jest jedną z najważniejszych pozycji w tym sporcie.

Oprócz środkowego, na boisku występuje również lewy back i prawy back. Ci dwaj są zazwyczaj większymi zawodnikami w drużynie, posiadającymi umiejętności techniczne. Są oni ustawieni pomiędzy środkowym i prawym skrzydłowym.

Na boisku znajduje się sześciu zawodników liniowych, w tym środkowy, prawy i lewy obrońca, skrzydłowy i bramkarz. Rzut karny jest również przyznawany, gdy bramkarz jest faulowany.

Bramkarz musi mieć różnokolorowe stroje. Ponadto, bramkarz musi znajdować się w polu bramkowym podczas dotykania piłki. Kiedy bramkarz nie jest w polu bramkowym, musi podać piłkę do zawodnika defensywnego ze swojej drużyny.

Faza obrony jest podobna do fazy ataku. Celem fazy obrony jest zapobieganie zdobywaniu bramek. Istnieją dwa rodzaje obrony: obrona indywidualna i systemowa.

Aktywność społeczna jak i sport

Piłka ręczna to gra, która powstała w Irlandii pod koniec XIX wieku. Irlandzcy imigranci wyemigrowali do San Francisco i przywieźli ze sobą swój własny, niepowtarzalny styl gry w ten sport. W latach trzydziestych XX wieku sport ten rozprzestrzenił się w Stanach Zjednoczonych, a w połowie XX wieku był już uprawiany w miastach w całym kraju. Podczas gdy wczesne lata sportu charakteryzowały się społecznie konserwatywnym, egalitarnym tonem, w połowie XX wieku piłka ręczna stawała się coraz bardziej popularna. Ta nowa popularność stworzyła kulturę sportu, która była silnym odzwierciedleniem serca Danii.

Sport jest częścią duńskiej kultury i jest ważny dla wspierania dumy narodowej. Zawodnicy są dumni z bycia częścią swojego kraju i mają poczucie osiągnięcia, gdy wygrywają mecz. Kultura skupia się na współpracy i pracy zespołowej oraz dbaniu o sukcesy innych. Sport jest organizowany przez krajową federację, a kluby są zazwyczaj z nią powiązane. Większość klubów jest zorganizowana w ligi, które organizują turnieje. Osoby zainteresowane wstąpieniem do klubu powinny zapoznać się ze stroną internetową federacji, aby dowiedzieć się więcej.

Podobne tematy