Jeśli jesteś zainteresowany nauką gry w piłkę ręczną, istnieje kilka podstawowych zasad i strategii, które możesz poznać. Należą do nich bramki, dyskwalifikacje i zasady gry. To wszystko są ważne rzeczy, które warto wiedzieć. Im więcej dowiesz się o piłce ręcznej, tym bardziej będziesz mógł cieszyć się tym sportem.

Drybling

Drybling w piłce ręcznej jest ważną umiejętnością do opanowania. Pozwala on graczom omijać ciasne sytuacje i dochodzić do lepszych pozycji strzeleckich. Drybling pomaga również tworzyć okazje dla kolegów z drużyny.

Drybling w piłce ręcznej różni się od dryblingu w koszykówce. Drybling w piłce ręcznej jest szybszy i krótszy. Gracz dryblujący zazwyczaj używa jednej ręki do dociskania piłki, podczas gdy druga podciąga piłkę.

W piłce ręcznej, zawodnicy nie mogą kopać piłki. Drybling jest jedną z najbardziej kluczowych umiejętności, których musi nauczyć się każdy piłkarz ręczny.

Drybling jest nie tylko wykorzystywany do wyprowadzania piłki, ale także do manewrowania nią do pozycji bramkowej. Udany drybling powoduje, że piłka mija obrońców zgodnie z prawem. Pozwala to również sprytnym przeciwnikom na “kradzież” piłki w połowie odbicia.

Oprócz dryblingu, zawodnicy mogą podawać piłkę do swojego kolegi z drużyny. Jednakże, mogą to zrobić tylko raz. Następnie muszą próbować strzelać piłkę. Jeśli im się to nie uda, zostaną zdyskwalifikowani.

Kolejną kluczową umiejętnością do opanowania jest udawanie. Faking jest powszechną umiejętnością, którą wykorzystują profesjonalni piłkarze ręczni. Fałszowanie strzału polega na tym, że atakujący wykonuje ruch, aby rzucić piłkę do drugiego kolegi z drużyny. Fałszowanie podania polega na tym, że zawodnik atakujący podaje piłkę do innego zawodnika.

Podczas dryblingu w piłce ręcznej, ważne jest, aby pamiętać, że nie ma konkretnych zasad dotyczących czasu na drybling. Jeżeli obrońca złapie piłkę zanim wykonasz swoje trzy kroki, musisz wykonać kolejne trzy kroki, aby wznowić posiadanie piłki.

Ruch

Piłka ręczna to sport rozgrywany przez dwie drużyny składające się z siedmiu zawodników. Jest podzielona na dwie tercje, każda trwająca 30 minut. Zwycięzca jest określany przez rzuty bramkowe. Udana bramka jest warta jeden punkt.

Gra jest sędziowana przez czterech urzędników. Sędziowie używają gwizdków i 18 sygnałów ręcznych. Gra jest zazwyczaj rozgrywana w pomieszczeniach zamkniętych. Boisko ma wymiary 40 na 20 metrów i posiada bramkę na środku każdego końca.

Istnieją dwa podstawowe rodzaje piłki ręcznej: męska i damska. Używana piłka jest skórzana lub syntetyczna. Obwód piłki wynosi około 58-60 cm. Piłka używana w grze kobiet jest mniejsza od tej używanej w grze mężczyzn.

O zasadach gry decyduje Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej. Wymienia ona 166 federacji członkowskich i ma około 19 milionów aktywnych graczy na całym świecie. Organizuje mistrzostwa świata kobiet i mężczyzn. Jest popularna w Europie, Afryce i Ameryce Południowej.

Istnieje szereg umiejętności, które zawodnik musi rozwijać. Należą do nich drybling, podanie, strzał i skok. Aby stać się dobrym piłkarzem ręcznym, gracz powinien ćwiczyć te umiejętności, aż staną się drugą naturą. Można to zrobić poprzez grę mniejszą piłką, aby rozwinąć koordynację.

Główną umiejętnością w piłce ręcznej jest rzucanie. Celem jest wrzucenie piłki do bramki przeciwnika. Na boisku znajdują się dwie bramki. Bramka tej drużyny, która zdobędzie najwięcej punktów, wygrywa mecz.

Bramki

Piłka ręczna to gra, w którą grają dwie drużyny po siedmiu zawodników. Celem jest zdobycie jak największej liczby bramek. Drużyna, która ma więcej bramek jest uważana za zwycięzcę. Gra ta jest zazwyczaj rozgrywana w pomieszczeniach zamkniętych.

Aby zdobyć bramkę, zawodnik atakujący musi przerzucić piłkę przez siatkę. Drużyna atakująca może to zrobić na trzy różne sposoby. Piłka może zostać wrzucona przez siatkę bezpośrednio lub odbita od słupka. Alternatywnie, drużyna atakująca może uderzyć piłkę przez pole bramkowe i strzelać.

Gra rozpoczyna się od wrzutu. Rzut jest najważniejszą akcją dla osiągnięcia sukcesu. Boisko ma zazwyczaj kształt prostokąta o wymiarach 40 metrów długości i 20 metrów szerokości.

W grze bierze udział czterech sędziów. Sędzia sygnalizuje zdobycie bramki. Możliwe jest również przyznanie rzutu karnego. Jeśli napastnicy nie zdążą oddać strzału, drużyna broniąca otrzymuje rzut wolny.

Bramka jest otoczona strefą bezpieczeństwa. Strefa ta ma szerokość 1 metra od linii bocznej. Jest to również ćwierćkole, które ma promień sześciu metrów wokół słupków bramki. Jeśli zawodnik dotknie piłki w powietrzu, jest ona ważna, jeśli drużyna atakująca wypuści ją zanim dotknie podłogi.

W piłce ręcznej bramkę w grze można zdobyć z rzutu na bramkę, rzutu z autu lub z rzutu karnego. Aby zdobyć bramkę z rzutu karnego, drużyna przeciwna musi być w odległości trzech metrów od drużyny atakującej.

Dyskwalifikacje

Piłka ręczna jest sportem, w którym zawodnicy muszą przestrzegać pewnych zasad, aby gra była sprawiedliwa. Zasady te mają na celu zachęcenie do gry bez użycia przemocy.

W piłce ręcznej zawodnik nie może kopać piłki poniżej kolana. Dzieje się tak dlatego, że może to spowodować rotację i przekazanie piłki drużynie przeciwnej.

W sporcie istnieje wiele różnych rodzajów fauli. Gracz może otrzymać żółtą kartkę, ostrzeżenie lub czerwoną kartkę. Istnieją również rzuty karne. Rzut karny jest wtedy, gdy drużyna broniąca celowo wchodzi na pole bramkowe i fauluje zawodnika po drodze.

Czerwona kartka jest znacznie surowszą karą i może być przyznana za rażące faule lub inne poważne naruszenia. Żółta kartka, z drugiej strony, jest łagodniejszym przewinieniem.

Czerwona kartka jest wyrzuceniem z boiska i może być bezpośrednią dyskwalifikacją. Możliwe jest jednak również zawieszenie. Jeśli zawodnik jest zawieszony, nie może wrócić na boisko aż do upływu dwóch minut.

Najszybszą drogą do otrzymania czerwonej kartki jest uderzenie zawodnika. Zawodnik, który uderzy innego zawodnika w drodze na boisko, zostaje natychmiast zdyskwalifikowany.

Istnieją trzy różne karty używane przez sędziego do określenia, czy naruszenie przepisów jest poważne. Są to: rzut wolny, ostrzeżenie lub kara.

Wykluczenia

Piłka ręczna jest sportem zespołowym rozgrywanym pomiędzy dwoma drużynami po czternastu zawodników. Gra składa się z dwóch 30-minutowych połówek. Gra odbywa się zgodnie z Przepisami Gry IHF.

W grze w piłkę ręczną istnieje kilka kluczowych zasad, w tym drybling, łapanie piłki i podania. Wykluczenia są częścią gry. Wykluczenie jest formą zawieszenia zawodnika na dwie minuty.

Zasada pustej bramki była zmianą w przepisach gry, która została wprowadzona w 2016 roku. Zasada ta pozwala bramkarzowi na wrzucenie piłki z powrotem do bramki po wejściu w posiadanie piłki przez drużynę przeciwną. Rezultatem jest ofensywna przewaga dla drużyny.

Zasada trzech punktów była kolejną zmianą zasad. System nagradzania za trzy punkty jest dobrym sposobem na zachęcenie drużyn do defensywnej gry podczas prowadzenia. Wykazano, że w Niemczech zmniejsza on liczbę bramek dla drużyny domowej.

Zmiana zasad miała na celu zwiększenie ilorazu konkurencyjności w sporcie. Otworzyła również drzwi dla różnych rozwiązań taktycznych, aby przeciwdziałać przeciwnikom. Zmiany zasad były krytykowane przez niektórych jako zmniejszenie rywalizacji o pozycje w najwyższej klasie rozgrywek.

Na temat wykluczeń przeprowadzono wiele badań. Niektóre z nich podkreśliły najmniejsze z wykluczeń, ale nie wykazały takich samych korzyści jak inne badania.

Przepisem piłki ręcznej, który naprawdę się liczy, jest ten, który pozwala atakującemu graczowi użyć głowy i tułowia, aby zablokować przeciwnika z piłką. Odbywa się to poprzez skoczenie wyżej niż obrońcy. Nie wolno tego robić więcej niż raz z rzędu.

Przepisy

Piłka ręczna to sport, w którym zawodnicy starają się przenieść piłkę do bramki przeciwnika. Wygrywa drużyna, która zdobędzie najwięcej bramek. W przypadku remisu rzucane są rzuty karne.

Boisko do piłki ręcznej ma kształt prostokąta z bramką na środku każdego końca. Bramka powinna być przykręcona do ściany i musi mieć co najmniej dwa metry wysokości. Pole gry powinno mieć co najmniej 40 metrów długości i 20 metrów szerokości.

W piłce ręcznej zawodnicy mogą dotykać piłki rękami, głową, kolanami lub klatką piersiową. Możliwe jest również dryblowanie piłki. Ale nie obiema rękami. Jeśli zawodnik wykonuje podwójny drybling, zostaje ukarany.

Każda drużyna powinna mieć co najmniej siedmiu zawodników. Mecz piłki ręcznej składa się z dwóch 30-minutowych połówek. Po każdej połowie następuje przerwa. Jeśli gra jest remisowa, drużyny na przemian wykonują pięć rzutów karnych. W czasie przerwy drużyny mogą zmieniać swoje ławki.

Po zdobyciu bramki drużyna atakująca wykonuje rzut rożny. Obrońcy wybijają piłkę ponad linię bramkową, a strona atakująca wykonuje rzut rożny.

Piłka ręczna rozgrywana jest na boisku o wymiarach 40 na 20 metrów. Zawodnicy mogą wchodzić i schodzić z boiska w dowolnym momencie. Jeśli piłka przekroczy granicę boiska, musi zostać przywrócona do gry.

Piłka ręczna jest sportem o szybkim tempie. Zawodnicy mogą pozostać w miejscu tylko przez trzy sekundy, gdy są w posiadaniu piłki.

Podobne tematy