Jeśli poważnie myślisz o zostaniu lepszym piłkarzem ręcznym, musisz nauczyć się kilku ważnych strategii. Należą do nich różne wskazówki i techniki, które mogą pomóc Ci rozwinąć silniejszą, potężniejszą górną część ciała. Ponadto, musisz stać się bardziej świadomy siebie i mieć stabilność emocjonalną w krytycznych momentach. Musisz również zrozumieć, jak cel, przeciwnik, koledzy z drużyny, piłka i własne warunki motoryczne mogą wpłynąć na twoją wydajność.

Ćwicz podstawy

Jeśli szukasz sposobu na poprawę swoich umiejętności gry w piłkę ręczną, najlepszą drogą jest wdrożenie odpowiednich technik we właściwym czasie. Najczęstszym sposobem, aby to zrobić, jest wynajęcie trenera. Pomoże ci to skupić się na umiejętnościach i taktykach, które sprawią, że staniesz się lepszym graczem, niezależnie od tego, czy jesteś młodzieńcem, czy doświadczonym weteranem.

Nie da się ukryć, że piłka ręczna jest grą o szybkim tempie, ale to nie znaczy, że nie możesz poświęcić czasu na naukę podstaw. Niektóre z najbardziej podstawowych umiejętności to prowadzenie piłki, podawanie i łapanie. Aby uzyskać skok na konkurencję, będziesz chciał ćwiczyć z piłką tej samej wielkości, której będziesz używał na boisku. To pomoże Ci rozwinąć koordynację i szybkość, jak również doskonalić swój zręczny dotyk.

Aby być dobrze zaokrąglonym graczem w piłkę ręczną, musisz również opanować sztukę dryblingu. Jest to trudna do opanowania umiejętność, ale jeśli włożysz w nią trochę wysiłku, to na pewno Ci się opłaci. Aby jak najlepiej wykorzystać trening dryblingu, będziesz chciał używać tej samej piłki, której będziesz używał na boisku. Najlepszym sposobem na to jest użycie podobnego rozmiaru piłki w tym samym miejscu dla każdej sesji treningowej. Pomoże ci to uniknąć pojedynczej piłki i utrzymać impet.

Piłka ręczna to sport zespołowy i aby odnieść sukces, będziesz musiał nauczyć się współpracować. Jedną z najważniejszych umiejętności do opanowania jest komunikacja, ponieważ pomoże Ci ona podjąć lepszą decyzję o podaniu. Nie jest tajemnicą, że gracze po obu stronach piłki muszą podejmować te same decyzje, aby utrzymać piłkę w swoim posiadaniu.

Rozwiń zrozumienie celu, przeciwnika, kolegów z drużyny, piłki i ich warunków motorycznych

Drużynowa piłka ręczna jest złożoną grą sportową. Jej wydajność zależy od koordynacji i indywidualnej sprawności. Mogą na nią wpływać również kontuzje, choroby lub wpływy zewnętrzne. Aby uzyskać najlepsze wyniki, należy mieć dogłębną wiedzę o boisku, przeciwnikach, kolegach z drużyny i piłce.

Najważniejszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę w grze, jest konieczność koncentracji i podejmowania decyzji. Mimo obciążenia fizycznego i rywalizacji, trzeba podejmować decyzje i utrzymywać je przez długi czas.

Biorąc pod uwagę, że zespołowa piłka ręczna jest sportem wyczynowym, niezwykle ważne jest, aby wiedzieć, gdzie są twoi koledzy z drużyny i jak zareagują na twoje ruchy. Najbardziej efektywnym podejściem do tego zadania jest stworzenie interaktywnego programu, który zapewni optymalne warunki dla członków Twojej drużyny.

Najbardziej oczywistą i oportunistyczną metodą dokonania tego wyczynu jest przeprowadzenie odpowiedniej sesji treningowej. Jest to najważniejsza część całego procesu szkoleniowego. Ostatecznym celem takiej sesji jest nauczenie się wywierconego wzorca aktywności. To może być najbardziej ekscytujący aspekt twojego reżimu treningowego.

Chociaż wyniki pozostałych zawodników są głównym czynnikiem decydującym o sukcesie drużyny, twoje indywidualne wyniki są również czynnikiem decydującym. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli nie masz dobrego zmysłu sądowego. Jest to umiejętność, której opanowanie zajmuje wiele godzin. Musisz mieć intuicyjne zrozumienie boiska, przeciwnika, kolegów z drużyny i piłki. To samo dotyczy wymagań motorycznych gry.

Właściwie zrealizowany plan treningowy, z odpowiednimi bodźcami, doprowadzi do osiągnięcia lepszej gry w piłkę ręczną.

Zwiększenie siły i mocy górnej części ciała

Jeśli jesteś piłkarzem ręcznym, przekonasz się, że zwiększenie siły i mocy górnej części ciała jest ważnym elementem twojego rozwoju. Aby to zrobić, musisz nauczyć się, jak zwiększyć swoją siłę fizyczną, zwinność i koordynację. Oprócz dobrych umiejętności rzucania, podawania i noszenia, będziesz musiał nauczyć się skakać wysoko i eksplozywnie.

Aby poprawić swoje wyniki, zaleca się włączenie do programu treningowego konkretnych testów mocy. Powinieneś również wziąć pod uwagę znaczenie konkretnej rozgrzewki. Może to zmniejszyć ryzyko kontuzji nawet o 50%.

Ćwiczenia plyometryczne są skuteczne w zwiększaniu szybkości i siły masy ciała. W tym badaniu sprawdzono skuteczność plyometrycznego treningu oporowego w porównaniu z tradycyjnym treningiem siłowym w zwiększaniu mocy u profesjonalnych piłkarzy ręcznych.

Grupa plyometryczna poprawiła objętość mięśni uda, prędkość sprintu i wysokość skoku pionowego. Dzięki temu zwiększyła się ich moc w rzucie do bramki. Poprawili również swój 1RM. Wyniki pokazały, że ten trening był bardziej efektywny niż tradycyjny trening siłowy.

W innym badaniu sprawdzano efekt ciężkiego treningu siły kończyn dolnych u piłkarzy ręcznych. Test składał się z 10-s próby na cykloergometrze, skoku w przysiad oraz prędkości rzutu piłką. Wyniki wykazały, że ten rodzaj treningu był bardziej skuteczny niż tradycyjny trening siłowy w zwiększaniu prędkości CMJ.

Wreszcie określono, czy sesje treningu oporowego dwa razy w tygodniu były wystarczającym bodźcem dla rozwoju siły mięśniowej. Dokonano tego poprzez badanie dziewięćdziesięciu jeden piłkarzy ręcznych płci męskiej. Uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy. Testowano ich dwukrotnie: raz podczas pierwszej rundy zawodów i ponownie po jej zakończeniu.

Stabilność emocjonalna w sytuacjach krytycznych

Poza wymaganym seksem i mnóstwem wpadek związanych z alkoholem i papierosami, sport jest rytuałem przejścia dla wielu moich klientów i me-os. A skoro już jesteśmy przy temacie, to jeśli nie miałeś okazji wpaść do naszego sklepu, to tracisz szansę na jedno z najlepszych miejsc, w których możesz pocierać łokcie z jednymi z najlepszych ludzi na planecie. Na szczęście, mamy wszystkie twoje potrzeby pokryte. Dlaczego więc nie spędzić nocy na mieście z najlepszymi kumplami lub nie wybrać się na randkę lub dwie? I jak można powiedzieć po nazwie jesteśmy o, istnieje wiele kobiet na prowl!

Tolerancja bólu u zawodników piłki ręcznej

Drużyna piłki ręcznej jest technicznym sportem kontaktowym o dużej intensywności. Ruchy charakteryzują się krótkimi przyspieszeniami (0-3 m) i zatrzymaniami (30-40 na mecz). Podczas gry zawodnicy komunikują się i wykonują różne funkcje taktyczne. Interakcje zawodników z innymi członkami drużyny i otoczeniem są ważnymi czynnikami wpływającymi na ich wyniki.

Przeprowadzono kilka badań mających na celu zbadanie wymagań fizycznych i charakterystyki zespołowej piłki ręcznej. Niektóre z nich koncentrowały się na fizjologii biegu i gry meczowej. Badania te sugerują, że zespołowa piłka ręczna wymaga różnych wymagań fizjologicznych dla różnych pozycji zawodników. Obejmują one wytrzymałość i siłę.

Inne badania zostały przeprowadzone w celu określenia kontroli posturalnej ciała. Wśród innych badań, zmodyfikowany test równowagi Star Excursion (mSEBT) został wykorzystany do pomiaru dynamicznej kontroli posturalnej. Test ten jest zwalidowanym narzędziem klinicznym. Nie ma jednak zgody co do normatywnych zakresów wyników mSEBT w piłce ręcznej.

W badaniach tych stwierdzono, że zawodnicy są stosunkowo symetryczni w swojej postawie górnej części ciała. Jest to wynikiem ich intensywnego programu treningowego. Ponadto mają oni większą masę mięśniową w obręczy barkowej. Zauważono również, że odległość łopatkowa jest większa. Może to być spowodowane protrakcją obręczy barkowej.

W jednym z badań zmierzono moc i siłę hiszpańskich elitarnych drużynowych piłkarzy ręcznych. Autorzy stwierdzili, że średnia moc wyjściowa kończyn górnych w wyciskaniu na ławce była wyższa niż u normalnych zdrowych osób. Stwierdzili również wyższe maksimum jednokrotnego powtórzenia w wyciskaniu na ławce (+22%). Średni rozkład obciążenia był lekko asymetryczny.

W innym badaniu analizowano wydolność elitarnych piłkarzy ręcznych mężczyzn i kobiet podczas biegu o wysokiej intensywności. Autorzy stwierdzili, że techniczna gra w piłkę ręczną o wysokiej intensywności wymaga symmerytów postawy górnej części ciała.

Podobne tematy